poniedziałek, 10 luty 2020 20:30

ANIMUS ET SEMPER FIDELIS ZA ROK 2019

Napisane przez

Gdynia, 10 lutego 2020

COROCZNE UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA WYRÓŻNIEŃ ANIMUS ET SEMPER FIDELIS ZA ROK 2019

Szanowni Państwo,
Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Przypominamy, że zgodnie z misją naszego Stowarzyszenia, każdego roku, w terminie zbliżonym do kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem (radosnej) i pierwszej zbiorowej ekspatriacji Polaków na Sybir przez Sowiety (traumatycznej), organizujemy ogólnopolską uroczystość, podczas której objaśniamy przywołane rocznice, ich znaczenie w historii Polski i wynikające z nich zadania dla współczesnych Polaków. Wręczamy również statuetki naszego Stowarzyszenia Animus et Semper Fidelis – dla ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski, dla polskiej pamięci, wiernych ideałom, dzielnym.

Miejscem tegorocznej uroczystości będzie 800-letnie miasto Starogard na Pomorzu Gdańskim (od roku 1950 Starogard Gdański). Wybór jest nieprzypadkowy. W tym roku mija 100 lat od objęcia Pomorza Gdańskiego we władanie Rzeczypospolitej, co dokonało się w od 18 stycznia 1920 roku (przejęcie Torunia) po 10 lutego 1920 roku (Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku).
Starogard, przejęty przez Polaków 29 stycznia 1920 roku, był pierwszym polskim miastem na trasie z Wolnego Miasta Gdańska do stolicy Województwa Pomorskiego, którą był wówczas Toruń.
To dlatego od roku 1926 stacjonowała tu legendarna formacja polskiej kawalerii - 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Jego oficerowie i żołnierze byli do końca wierni przysiędze zawartej w pułkowej pieśni: „A gdy Ojczyzna nam rozkaże, byśmy swą krwią spłacili dług, oddamy chętnie życie w darze, byle zwycięstwo dał nam Bóg”. Mieszkańcy Starogardu walczyli też we Wrześniu 1939 roku w Batalionie Obrony Narodowej <Starogard>, umierając za Polskę na szlaku bojowym od Starogardu do Warszawy. Później umierali za Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej.
W Starogardzie stoi od lat trzydziestych XX w. kościół św.  Wojciecha (Patrona Królewskiego Miasta Starogardu – stolicy Kociewia), wybudowany przez Sługę Bożego ks. Antoniego Henryka Szumana – starogardzkiego proboszcza, zamordowanego przez Niemców 2 października 1939 roku w drzwiach kościoła w Fordonie. Ks. Antoni Henryk Szuman to postać przewodnia obecnego procesu beatyfikacyjnego II grupy męczenników II wojny światowej.

W tej pięknej świątyni zostanie odprawiona nasza Msza św. w intencji Ojczyzny 29 lutego 2020 roku o godzinie 10.00. Dziękujemy księdzu proboszczowi Januszowi Lipskiemu za serdeczny stosunek do naszego dzieła.

Po Mszy św. nastąpi przejście do pobliskiego Starogardzkiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta konferencja i wręczenie Animus et Semper Fidelis.
Ze względu na mnogość ważnych rocznic, przypadających na rok 2020, wydarzenia 10 lutego 1920 roku oraz 10 lutego 1940 roku zostaną przypomniane w referacie red. Piotra Szubarczyka, członka naszego Stowarzyszenia, natomiast naszych laureatów poprosiliśmy o wypowiedzi na temat obecnych zagrożeń dla Polski – na polach będących przedmiotem ich działalności. Szczególną uwagę pragniemy poświęcić potrzebie polskiej narracji o przeszłości i polityce historycznej.

Tegoroczni laureaci Animus et Semper Fidelis: dr Ewa Kurek, ks. prof. Dariusz Oko oraz prezes Marian Banaś, od lat członek naszego Stowarzyszenia, oddany jego misji.

Porządek uroczystości:

28-29 lutego
Zakwaterowanie w Starogardzie. 50-tysięczne miasto dysponuje bogatą ofertą w tym zakresie. Jeśli nie wygooglowali Państwo dogodnej propozycji, prosimy dodatkowo o kontakt z panią Katarzyna Hoppe tel. 506-036561, naszą członkinią od lat, starogardzianką, dobrze zorientowaną w ofercie.
Jeśli ktoś zamierza dojechać koleją, to najlepiej wysiąść na stacji w Tczewie, stamtąd są połączenia kolejowe i autobusowe do Starogardu (Z Tczewa 26 km, z Gdańska 50 km).

29 lutego
10.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha, ul. Pomorska 4.
Udział w celebrze Mszy św. potwierdził ksiądz biskup senior drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz (przewodniczący Kapituły Animus et Semper Fidelis). Czynimy starania o obecność innych polskich hierarchów, którzy występowali w ostatnim okresie w obronie wartości chrześcijańskich, narodowych, godności Polaków i naszego państwa – Rzeczypospolitej Polskiej.

Po Mszy św. przejście do Starogardzkiego Centrum Kultury (200 kroków od drzwi kościoła, sala widowiskowa na piętrze). Duży parking zarówno przed kościołem, jak i przed SCK.

11.30 - Powitanie przybyłych przez prezesów Stowarzyszenia oraz w imieniu miasta i powiatu.
11.40 - Radość i trauma. Referat red. Piotra Szubarczyka na temat 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem i 80 rocznicy pierwszego masowego zesłania Polaków na Sybir. Także krótka prezentacja miasta.

12.20 - Przerwa kawowa, katering.

12.50 - Wznowienie konferencji
- Wręczenie statuetek Animus et Semper Fidelis przez prezesa Marka Wardaszkę i prezesa honorowego Zbigniewa Wysockiego; Laudacje.
- Wystąpienia laureatów.

14.00 - Dyskusja wokół wystąpień oraz propozycje miejsca i koncepcji uroczystości w roku 2021.

Przewidywane zakończenie około godziny 15.

Prosimy Państwa już dziś o zaplanowanie niezawodnego przybycia do Starogardu. To ważny rok i ważne kwestie w programie naszego spotkania.

Czytany 1323 razy

NASZ KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego

81-388 Gdynia ul. Traugutta 2
Sekretariat PSMG

 images\pdf\Gazet67.pdf

 

 

Wesprzyj nasze stowarzyszenie finansowo.

Nasze konto Nr 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187