poniedziałek, 08 luty 2016 08:15

96 rocznica zaślubin Polski z Morzem i 76 rocznica I masowej wywózki Polaków na Sybir

Napisane przez

Z A P R O S Z E N I E

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na dzień 13 lutego (sobota) do Kołobrzegu,  gdzie w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13 odbędzie się nasze ( PSM-G im. E. Kwiatkowskiego ) uroczyste sympozjum z okazji 96 rocznicy zaślubin Polski z Morzem i 76 rocznicy I masowej wywózki Polaków na Sybir.

Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 1100 w katedrze kołobrzeskiej, celebrowaną przez J.E. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę , metropolitę diecezji szczecińsko – kamieńskiej, po czym w muzeum będą referaty tematyczne :
Dzieje polskiego dostępu do morza – inż. Zbigniewa Wysockiego i kpt.ż.w. Józefa Gawłowicza
Sybir polski jako doświadczenie ludobójstwa – red. mgr Piotra Szubarczyka

Na zakończenie odbędzie się uroczyste wręczenie dorocznych nagród naszego Stowarzyszenia: statuetek z repliką pierścienia z zaślubin gen. Józefa Hallera w Pucku.
Animus et Semper Fidelis

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu wersalskiego przyznającego Polsce odcinek 140 kilometrów wybrzeża.
18 stycznia 1920 roku żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Hallera zgodnie z ustaleniami Traktatu wersalskiego przejęli Toruń i od tej pory stopniowo przejmowali od wycofujących się jednostek niemieckich, miejscowości , które miały znaleźć się w granicach RP.
11 lutego 1920 roku, ostatni żołnierze niemieccy opuścili Gdańsk. Dzień wcześniej Gen. Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Głównym punktem uroczystości była msza święta dziękczynna. Podczas ceremonii duchowni poświęcili Banderę Polską, którą przy huku 21 salw armatnich, por. marynarki Eugeniusz Pławski wraz z st. marynarzem Florianem Napierałą wciągnęli na maszt, jako znak objęcia przez Polskę Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża, rybak kaszubski szyper Jakub Myślisz, przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. W Rewie na dziesięciu szkutach wciągnięto polskie bandery, tworząc zalążek Polskiej Marynarki Handlowej.

Czytany 1567 razy

NASZ KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego

81-388 Gdynia ul. Traugutta 2
Sekretariat PSMG

 images\pdf\Gazet67.pdf

 

 

Wesprzyj nasze stowarzyszenie finansowo.

Nasze konto Nr 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187