Andrzej Opitek

Andrzej Opitek

Szanowni Państwo

W dniu 29.maja br. w Wejherowie odbyły się tegoroczne, przeniesione z lutego, uroczystości Zaślubin Pilski z morzem. Uroczystość zapoczątkowana została Mszą św. w kościele Trójcy Świętej pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Reszki.

Laureatami tegorocznych nagród Animus et Semper Fidelis 2021 byli Marcin Dybowski, Piotr Książek oraz prof. Andrzej Nowak.

Relacja video.

 

 Relacja foto

                                           

poniedziałek, 24 maj 2021 17:34

Animus et Semper Fidelis - 2021 Zaproszenie

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy Członków Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego, na coroczne uroczystości rocznicowe Zaślubin Polski z morzem.
Tegoroczne uroczystości rocznicy Zaślubin Polski z morzem zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią odbędą się w Wejherowie, w sobotę 29 maja 2021 o godz. 11:00 , początek Mszą Świętą w kościele p.w. Trójcy Świętej (adres: ul. Kościuszki 2, 84-200 Wejherowo) następnie przejście do sali Jana Pawła II znajdującą się na terenie parafii na konferencję i wręczenie statuetek.

Ramowy program Konferencji:

11:00 -  Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Świętej w Wejherowie, ul. Kościuszki 2.
12:15 - Rozpoczęcie konferencji w Sali im. Św. Jana Pawła II (w sąsiedztwie kościoła).
12:35 - Krótkie przypomnienie wydarzeń historycznych - Zaślubiny Polski z Morzem (10.II.1920r.) i Zsyłka Polaków na Sybir (10.II.1940r.) – wystąpienie  red. Piotra Szubarczyka.
13:10 - Marzenia roku 1920 o Polsce morskiej i rzeczywistość roku 2021 – wystąpienie Ireneusza Karaśkiewicza Dyrektora Forum Okrętowego.
14:00 - Prezentacja wystawy Sybir – Świadectwo 1939-1946 prof. Stanisława Kulona, ekspozycja dostępna będzie podczas  konferencji  – red. Piotr Szubarczyk.
14:10 - Przerwa kawowa – Możliwość obejrzenia wystawy Sybir – Świadectwo 1939-1946
14:35 – Wręczenie statuetek Animus et Semper Fidelis (wystąpienia i podziękowania Laureatów).
15:30 -  Refleksje historyczne prof. Andrzeja Nowaka wokół 10 lutego 1920 i 1940 roku.
15:50 - Perspektywy rozwoju PSM-G. Planowane konferencje i projekty.
16:15 - „Nasz znak firmowy”. Prezentacja nieznanego rozkazu (1943) gen. Stefana Roweckiego „Grota”, dowódcy głównego Armii Krajowej.
16:45 – Zakończenie konferencji.

UWAGA: Bardzo prosimy o potwierdzenie Państwa przybycia zwrotnie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Istnieje możliwość rezerwacji noclegu w Hotelu Victoria w sąsiednim  Bolszewie  tel: +48 58 778 28 48  mobile: +48 504 199 065 poczta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  -> https://hotelvictoria.pl/rezerwacja/
lub na miejscu w Wejherowie: Hotel Marmułowski  tel.: +48 58 672 13 13 +48 58 672 13 00 poczta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  -> https://www.marmulowski.com/

Prosimy o pilne uregulowanie składek członkowskich na konto nr: 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187. Tym którzy płacą składki regularnie serdecznie dziękujemy, wszystkich zachęcamy też do przekazywania dodatkowych donacji finansowych na nasze konto na cele statutowe Stowarzyszenia.

                                                                                  Gdynia dnia 30.01.2021

                                                                 Szanowny Pan Prezes Marek Wardaszka

                                                                          Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze
                                                     im. Eugeniusza Kwiatkowskiego


  Szanowny Panie Prezesie
 

na Pana ręce składamy serdeczne podziękowania wszystkim członkom Polskiego

Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego, którzy zaszczycili nas obecnością i modlitwą

w intencji Śp. Zbigniewa Wysockiego podczas jego ostatniej drogi.

Zarówno Państwa bezpośredni  jak i pośredni udział za pośrednictwem transmisji

internetowej był dla nas, rodziny wielkim wsparciem w tych trudnych chwilach.

Zachowamy to wspomnienie we wdzięcznej pamięci.


                                                  Żona, córka i synowie                                                                  

 

 

 

niedziela, 31 styczeń 2021 19:44

Wspomnienie o śp. inż. Zbigniewie Wysockim

Wspomnienie o śp. inż. Zbigniewie Wysockim

24 stycznia 2021 21:20/w Informacje, Polecamy, Polska
Radio Maryja

Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny – podkreślił w niedzielę na antenie Radia Maryja Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej oraz były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, mówiąc o zmarłym inż. Zbigniewie Wysockim.

Zbigniew Wysocki urodził się w 1940 roku na terenach Wschodnich. Był honorowym przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Śp. Zbigniew Wysocki był również członkiem Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni.

– To był jeden z moich najbliższych przyjaciół. Jest to bardzo trudne, gdy odchodzi człowiek, który był nie tylko przyjacielem, ale i wyjątkowo szlachetnym i prawym człowiekiem  – powiedział kpt. Zbigniew Sulatycki.

Przyjaciel zmarłego inżyniera Zbigniewa Wysockiego wyjaśnił, że miał on dwie miłości, które stanowiły fundament jego życia.

– Pierwszą miłością i fundamentem była rodzina. To było dla niego najważniejszą sprawą. Wychował swoich synów i córkę, ale także cały zastęp wnuków. Był z tego bardzo dumny. Cieszył się z sukcesów wnuków. Drugą miłością była ojczyzna. On szedł naprzeciw wszystkiemu. Uważał, że nasi przodkowie oddawali wszystko, nie tylko majątki, ale własne życie, żeby Polska była Polską – wyjaśnił kapitan żeglugi wielkiej.

Zbigniew Sulatycki poznał śp. Zbigniewa Wysockiego na początku stanu wojennego. W niedługim czasie połączyła ich silna, przyjacielska więź oparta na wspólnej trosce o dobro Polski.

– Najpierw rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, co możemy Polsce dać. I to były bardzo różne działania. Podejmowaliśmy działania przypominające o historii. Naszym wspólnym drogowskazem było mówienie o dokonaniach wspaniałego Polaka śp. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który potrafił z niczego zrobić potęgę, czyli Centralny Okręg Przemysłowy – podkreślił b. wiceminister transportu i gospodarki morskiej.

Ostatnią inicjatywą podjętą przez inż. Zbigniewa Wysockiego była organizacja sympozjum dotyczącego zbliżającej się 101. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, która przypada 10 lutego.

– Tę rocznicę łączyliśmy również z tragedią, która wydarzyła się właśnie 10 lutego 1940 roku w Białymstoku. Mowa o rozpoczęciu deportacji Polaków na Sybir. Wspólnie wyciągnęliśmy wnioski, że cała nasza historia jest sinusoidą. Raz wszystko idzie dobrze, jak np. II Rzeczpospolita, a za chwilę coś spada i się przewracamy – ocenił kpt. Zbigniew Sulatycki.

Były wiceminister transportu i gospodarki morskiej wspomniał także o wspólnej przyjaźni mężczyzn z księdzem biskupem Edwardem Frankowskim oraz księdzem biskupem Antonim Dydyczem.

– Włączyliśmy się w dzieło pomocy, które rozpoczął ksiądz biskup Edward Frankowski po wielkiej powodzi w Sandomierzu. Udało nam się załatwić pompy, które usuwały wodę z mieszkań – poinformował przyjaciel zmarłego Zbigniewa Wysockiego.

Zbigniew Sulatycki zauważył, że śp. honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, pozyskał sobie wielu wartościowych przyjaciół takich jak m.in. śp. prof. Jan Szyszko.

– Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny (…). Szedł przeciwko wszystkim. Dla niego tak oznaczało tak, a nie oznaczało nie – podsumował kapitan żeglugi wielkiej.

Szanowni Państwo

 

W dniu 30 stycznia 2021 odbyła się uroczystość pożegnania ś.p.  inż. Zbigniewa Wysockiego.

Mszą św.była sprawowana w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 11:00 pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głodzia, w koncelebrze uczestniczyło wieli kapelanów mi. o Tadeusz Rydzyk oraz o Waldemar Gonczaruk, który głosił homilię.

Okolicznościowe listy kondolencyjne wystosowali Pan Prezydent Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Po Mszy św. nastąpiło odprowadzenie z kaplicy na miejsce spoczynku na cmentarzu katolickim w Sopocie przy ul. Malczewskiego.

 

 

 

 


 

 

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego

im. Eugeniusz Kwiatkowskiego

Z żalem zawiadamia, że w dniu dzisiejszym w wieku 80 lat  odszedł do Domu Ojca

Honorowy przewodniczący naszego Stowarzyszenia

inż. Zbigniew Wysocki

Wielki Człowiek Morza

Zakochany w Rodzinie, w Ojczyźnie i w Morzu

Cześć Jego  Pamięci,

Panie Ministrze,

Panie Chiefie,

Panie Zbigniewie,

Drogi Kolego

SPOCZYWAJ W POKOJU

 

Szanowni Państwo,

Uroczystość pożegnania ś.p. Zbigniewa Wysockiego odbędzie się w sobotę 30 stycznia 2021r.

Rozpoczniemy Mszą św. w Archikatedrze Oliwskiej (Cystersów 17, 80-300 Gdańsk)  o godz. 11:00 pod przewodnictwem Biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

Różaniec będzie odmawiany w kaplicy na cmentarzu katolickim w Sopocie o godz.13:00 (Cmentarz Katolicki przy ul. Jacka Malczewskiego 18 w Sopocie).

Odprowadzenie z kaplicy na miejsce spoczynku na cmentarzu katolickim o godz.13:30.

 

UWAGA

Jeżeli warunki techniczne pozwolą to będzie prowadzona transmisja "na żywo" z uroczystości pogrzebowych na moim profilu facebooka - Andrzej Opitek

Konferencja naukowa Polskiego Stowarzyszenia Morsko - Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pt.: "W nurcie nauczania społecznego Kościoła katolickiego. Współczesne problemy Polski w kontekście globalnym." Jasna Góra – sobota 12 września 2020

 

"Perspektywy (szanse) dla Polski w obecnej sytuacji światowej" - prof. dr hab. Tadeusz Marczak

"Super Państwo a Prawdziwa Europa" - prof. dr hab. Mirosław Piotrowski

Kultura jako nośnik tożsamości narodowej - mgr Wojciech Stanisław Grochowalski

"Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze" - mgr Paweł Brzezicki

Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze - mgr inż. Jacek Marzec

Współczesne problemy Polski w kontekście globalnym - wystąpienia gości, uczestników.

Szanowni Państwo,

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego zaprasza na Konferencję Naukową:  WSPÓŁCZESNE PROBLEMY POLSKI W KONTEKŚCIE GLOBALNYM, która odbędzie się w dniu 12.09.2020r. o godz. 9:30 w Częstochowie (Jasna Góra ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa). Rozpoczęcie o godz. 9:30 Mszą Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie ok. 10:30 odbędzie się Konferencja w Kaplicy Różańcowej.

PROGRAM KONFERENCJI:

Prowadzenie i komentarz historyczny - red. Piotr Szubarczyk

  1. Prof. dr hab. Tadeusz Marczak - Perspektywy (szanse) dla Polski w obecnej sytuacji światowej.
  2. Prof. dr hab. Mirosław Piotrowski - Super Państwo a Prawdziwa Europa.
  3. Prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek - Polski program rozpoznania geologicznego oceanów.

Przerwa na kawę i herbatę.

  1. Mgr Paweł Brzezicki - Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze.

Koreferaty:  kpt. ż.w. inż. Józef Gawłowicz, mgr inż. Adam Borodziuk, mgr inż. Jacek Marzec.

  1. Mgr Wojciech Stanisław Grochowalski - Kultura jako nośnik tożsamości narodowej.

 

Szczegółowy program konferencji przesyłam w załączonym pliku.

wtorek, 12 maj 2020 19:39

IV Europejski Festiwal Schumana

 Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia.

W imieniu Zarządu PSMiG zapraszam Państwa do zapoznania się i śledzenia programu IV Europejskiego Festiwalu Schumana organizowanego przez Instytut Myśli Schumana. Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiamy Państwu program Festiwalu, panele dyskusyjne, koncerty oraz inne wydarzenia.

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat-software?WT.mc_id=eml_CXM_PL-PL_C_Get+the+Microsoft+Teams+mobile+app_ROW_062019&rtc=1

 

sobota, 11 kwiecień 2020 19:33

Zmartwychwstał Pan Alleluja!!!

Szanowni Państwo i Przyjaciele Stowarzyszenia PSMiG

Życzę Wam i Waszym bliskim Radosnych i przede wszystkim Zdrowych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Przetrwania czasu epidemii i kwarantanny w nienaruszonym zdrowiu, zachowania pokoju i pogody ducha, dużo nadziei oraz jak najszybszego ustania plagi koronawirusa, abyśmy mogli wszyscy -          i nasza ukochana Ojczyzna - powrócić do normalnego życia.

Marek Wardaszka

Prezes Zarządu PSMiG

NASZ KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego

81-388 Gdynia ul. Traugutta 2
Sekretariat PSMG

 images\pdf\Gazet67.pdf

 

 

Wesprzyj nasze stowarzyszenie finansowo.

Nasze konto Nr 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187