Andrzej Opitek

Andrzej Opitek

                                                                                  Gdynia dnia 30.01.2021

                                                                 Szanowny Pan Prezes Marek Wardaszka

                                                                          Polskie Stowarzyszenie Morskie – Gospodarcze
                                                     im. Eugeniusza Kwiatkowskiego


  Szanowny Panie Prezesie
 

na Pana ręce składamy serdeczne podziękowania wszystkim członkom Polskiego

Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego, którzy zaszczycili nas obecnością i modlitwą

w intencji Śp. Zbigniewa Wysockiego podczas jego ostatniej drogi.

Zarówno Państwa bezpośredni  jak i pośredni udział za pośrednictwem transmisji

internetowej był dla nas, rodziny wielkim wsparciem w tych trudnych chwilach.

Zachowamy to wspomnienie we wdzięcznej pamięci.


                                                  Żona, córka i synowie                                                                  

 

 

 

niedziela, 31 styczeń 2021 19:44

Wspomnienie o śp. inż. Zbigniewie Wysockim

Wspomnienie o śp. inż. Zbigniewie Wysockim

24 stycznia 2021 21:20/w Informacje, Polecamy, Polska
Radio Maryja

Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny – podkreślił w niedzielę na antenie Radia Maryja Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej oraz były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, mówiąc o zmarłym inż. Zbigniewie Wysockim.

Zbigniew Wysocki urodził się w 1940 roku na terenach Wschodnich. Był honorowym przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Śp. Zbigniew Wysocki był również członkiem Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni.

– To był jeden z moich najbliższych przyjaciół. Jest to bardzo trudne, gdy odchodzi człowiek, który był nie tylko przyjacielem, ale i wyjątkowo szlachetnym i prawym człowiekiem  – powiedział kpt. Zbigniew Sulatycki.

Przyjaciel zmarłego inżyniera Zbigniewa Wysockiego wyjaśnił, że miał on dwie miłości, które stanowiły fundament jego życia.

– Pierwszą miłością i fundamentem była rodzina. To było dla niego najważniejszą sprawą. Wychował swoich synów i córkę, ale także cały zastęp wnuków. Był z tego bardzo dumny. Cieszył się z sukcesów wnuków. Drugą miłością była ojczyzna. On szedł naprzeciw wszystkiemu. Uważał, że nasi przodkowie oddawali wszystko, nie tylko majątki, ale własne życie, żeby Polska była Polską – wyjaśnił kapitan żeglugi wielkiej.

Zbigniew Sulatycki poznał śp. Zbigniewa Wysockiego na początku stanu wojennego. W niedługim czasie połączyła ich silna, przyjacielska więź oparta na wspólnej trosce o dobro Polski.

– Najpierw rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, co możemy Polsce dać. I to były bardzo różne działania. Podejmowaliśmy działania przypominające o historii. Naszym wspólnym drogowskazem było mówienie o dokonaniach wspaniałego Polaka śp. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który potrafił z niczego zrobić potęgę, czyli Centralny Okręg Przemysłowy – podkreślił b. wiceminister transportu i gospodarki morskiej.

Ostatnią inicjatywą podjętą przez inż. Zbigniewa Wysockiego była organizacja sympozjum dotyczącego zbliżającej się 101. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, która przypada 10 lutego.

– Tę rocznicę łączyliśmy również z tragedią, która wydarzyła się właśnie 10 lutego 1940 roku w Białymstoku. Mowa o rozpoczęciu deportacji Polaków na Sybir. Wspólnie wyciągnęliśmy wnioski, że cała nasza historia jest sinusoidą. Raz wszystko idzie dobrze, jak np. II Rzeczpospolita, a za chwilę coś spada i się przewracamy – ocenił kpt. Zbigniew Sulatycki.

Były wiceminister transportu i gospodarki morskiej wspomniał także o wspólnej przyjaźni mężczyzn z księdzem biskupem Edwardem Frankowskim oraz księdzem biskupem Antonim Dydyczem.

– Włączyliśmy się w dzieło pomocy, które rozpoczął ksiądz biskup Edward Frankowski po wielkiej powodzi w Sandomierzu. Udało nam się załatwić pompy, które usuwały wodę z mieszkań – poinformował przyjaciel zmarłego Zbigniewa Wysockiego.

Zbigniew Sulatycki zauważył, że śp. honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, pozyskał sobie wielu wartościowych przyjaciół takich jak m.in. śp. prof. Jan Szyszko.

– Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny (…). Szedł przeciwko wszystkim. Dla niego tak oznaczało tak, a nie oznaczało nie – podsumował kapitan żeglugi wielkiej.

Szanowni Państwo

 

W dniu 30 stycznia 2021 odbyła się uroczystość pożegnania ś.p.  inż. Zbigniewa Wysockiego.

Mszą św.była sprawowana w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 11:00 pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głodzia, w koncelebrze uczestniczyło wieli kapelanów mi. o Tadeusz Rydzyk oraz o Waldemar Gonczaruk, który głosił homilię.

Okolicznościowe listy kondolencyjne wystosowali Pan Prezydent Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Po Mszy św. nastąpiło odprowadzenie z kaplicy na miejsce spoczynku na cmentarzu katolickim w Sopocie przy ul. Malczewskiego.

 

 

 

 


 

 

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego

im. Eugeniusz Kwiatkowskiego

Z żalem zawiadamia, że w dniu dzisiejszym w wieku 80 lat  odszedł do Domu Ojca

Honorowy przewodniczący naszego Stowarzyszenia

inż. Zbigniew Wysocki

Wielki Człowiek Morza

Zakochany w Rodzinie, w Ojczyźnie i w Morzu

Cześć Jego  Pamięci,

Panie Ministrze,

Panie Chiefie,

Panie Zbigniewie,

Drogi Kolego

SPOCZYWAJ W POKOJU

 

Szanowni Państwo,

Uroczystość pożegnania ś.p. Zbigniewa Wysockiego odbędzie się w sobotę 30 stycznia 2021r.

Rozpoczniemy Mszą św. w Archikatedrze Oliwskiej (Cystersów 17, 80-300 Gdańsk)  o godz. 11:00 pod przewodnictwem Biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

Różaniec będzie odmawiany w kaplicy na cmentarzu katolickim w Sopocie o godz.13:00 (Cmentarz Katolicki przy ul. Jacka Malczewskiego 18 w Sopocie).

Odprowadzenie z kaplicy na miejsce spoczynku na cmentarzu katolickim o godz.13:30.

 

UWAGA

Jeżeli warunki techniczne pozwolą to będzie prowadzona transmisja "na żywo" z uroczystości pogrzebowych na moim profilu facebooka - Andrzej Opitek

Konferencja naukowa Polskiego Stowarzyszenia Morsko - Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pt.: "W nurcie nauczania społecznego Kościoła katolickiego. Współczesne problemy Polski w kontekście globalnym." Jasna Góra – sobota 12 września 2020

 

"Perspektywy (szanse) dla Polski w obecnej sytuacji światowej" - prof. dr hab. Tadeusz Marczak

"Super Państwo a Prawdziwa Europa" - prof. dr hab. Mirosław Piotrowski

Kultura jako nośnik tożsamości narodowej - mgr Wojciech Stanisław Grochowalski

"Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze" - mgr Paweł Brzezicki

Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze - mgr inż. Jacek Marzec

Współczesne problemy Polski w kontekście globalnym - wystąpienia gości, uczestników.

Szanowni Państwo,

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego zaprasza na Konferencję Naukową:  WSPÓŁCZESNE PROBLEMY POLSKI W KONTEKŚCIE GLOBALNYM, która odbędzie się w dniu 12.09.2020r. o godz. 9:30 w Częstochowie (Jasna Góra ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa). Rozpoczęcie o godz. 9:30 Mszą Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie ok. 10:30 odbędzie się Konferencja w Kaplicy Różańcowej.

PROGRAM KONFERENCJI:

Prowadzenie i komentarz historyczny - red. Piotr Szubarczyk

  1. Prof. dr hab. Tadeusz Marczak - Perspektywy (szanse) dla Polski w obecnej sytuacji światowej.
  2. Prof. dr hab. Mirosław Piotrowski - Super Państwo a Prawdziwa Europa.
  3. Prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek - Polski program rozpoznania geologicznego oceanów.

Przerwa na kawę i herbatę.

  1. Mgr Paweł Brzezicki - Uwarunkowania polskiej polityki morskiej i jej skutki gospodarcze.

Koreferaty:  kpt. ż.w. inż. Józef Gawłowicz, mgr inż. Adam Borodziuk, mgr inż. Jacek Marzec.

  1. Mgr Wojciech Stanisław Grochowalski - Kultura jako nośnik tożsamości narodowej.

 

Szczegółowy program konferencji przesyłam w załączonym pliku.

wtorek, 12 maj 2020 19:39

IV Europejski Festiwal Schumana

 Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia.

W imieniu Zarządu PSMiG zapraszam Państwa do zapoznania się i śledzenia programu IV Europejskiego Festiwalu Schumana organizowanego przez Instytut Myśli Schumana. Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiamy Państwu program Festiwalu, panele dyskusyjne, koncerty oraz inne wydarzenia.

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat-software?WT.mc_id=eml_CXM_PL-PL_C_Get+the+Microsoft+Teams+mobile+app_ROW_062019&rtc=1

 

sobota, 11 kwiecień 2020 19:33

Zmartwychwstał Pan Alleluja!!!

Szanowni Państwo i Przyjaciele Stowarzyszenia PSMiG

Życzę Wam i Waszym bliskim Radosnych i przede wszystkim Zdrowych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Przetrwania czasu epidemii i kwarantanny w nienaruszonym zdrowiu, zachowania pokoju i pogody ducha, dużo nadziei oraz jak najszybszego ustania plagi koronawirusa, abyśmy mogli wszyscy -          i nasza ukochana Ojczyzna - powrócić do normalnego życia.

Marek Wardaszka

Prezes Zarządu PSMiG

Zapraszam Państwa do obejrzenia video relacji z uroczystości 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem oraz wręczenia wyróżnień ANIMUS ET SEMPER FIDELIS za rok 2019 dla Pani dr. Ewy Kurek, Pana Prezesa NIK Mariana Banasia oraz ks. prof. Dariusza Oko.

Msza Św. w 100 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem pod przewodnictwem ks. prof. Dariusza Oko  w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Konferencja z okazji 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, przygotowana i prowadzona przez Pana Piotra Szubarczyka, zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w dniu 29.02.2020 w Starogardzie Gdańskim.

Wyróżnienie ANIMUS ET SEMPER FIDELIS za rok 2019 dla Pana Prezesa Mariana Banasia, uroczystość zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 100 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w dniu 29.02.2020 w Starogardzie Gdańskim.

Wyróżnienie ANIMUS ET SEMPER FIDELIS za rok 2019 dla Pani dr Ewy Kurek, uroczystość zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 100 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w dniu 29.02.2020 w Starogardzie Gdańskim.

Wyróżnienie ANIMUS ET SEMPER FIDELIS za rok 2019 dla ks. prof. Dariusza Oko, uroczystość zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 100 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w dniu 29.02.2020 w Starogardzie Gdańskim.

poniedziałek, 10 luty 2020 20:30

ANIMUS ET SEMPER FIDELIS ZA ROK 2019

Gdynia, 10 lutego 2020

COROCZNE UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA WYRÓŻNIEŃ ANIMUS ET SEMPER FIDELIS ZA ROK 2019

Szanowni Państwo,
Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Przypominamy, że zgodnie z misją naszego Stowarzyszenia, każdego roku, w terminie zbliżonym do kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem (radosnej) i pierwszej zbiorowej ekspatriacji Polaków na Sybir przez Sowiety (traumatycznej), organizujemy ogólnopolską uroczystość, podczas której objaśniamy przywołane rocznice, ich znaczenie w historii Polski i wynikające z nich zadania dla współczesnych Polaków. Wręczamy również statuetki naszego Stowarzyszenia Animus et Semper Fidelis – dla ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski, dla polskiej pamięci, wiernych ideałom, dzielnym.

Miejscem tegorocznej uroczystości będzie 800-letnie miasto Starogard na Pomorzu Gdańskim (od roku 1950 Starogard Gdański). Wybór jest nieprzypadkowy. W tym roku mija 100 lat od objęcia Pomorza Gdańskiego we władanie Rzeczypospolitej, co dokonało się w od 18 stycznia 1920 roku (przejęcie Torunia) po 10 lutego 1920 roku (Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku).
Starogard, przejęty przez Polaków 29 stycznia 1920 roku, był pierwszym polskim miastem na trasie z Wolnego Miasta Gdańska do stolicy Województwa Pomorskiego, którą był wówczas Toruń.
To dlatego od roku 1926 stacjonowała tu legendarna formacja polskiej kawalerii - 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Jego oficerowie i żołnierze byli do końca wierni przysiędze zawartej w pułkowej pieśni: „A gdy Ojczyzna nam rozkaże, byśmy swą krwią spłacili dług, oddamy chętnie życie w darze, byle zwycięstwo dał nam Bóg”. Mieszkańcy Starogardu walczyli też we Wrześniu 1939 roku w Batalionie Obrony Narodowej <Starogard>, umierając za Polskę na szlaku bojowym od Starogardu do Warszawy. Później umierali za Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej.
W Starogardzie stoi od lat trzydziestych XX w. kościół św.  Wojciecha (Patrona Królewskiego Miasta Starogardu – stolicy Kociewia), wybudowany przez Sługę Bożego ks. Antoniego Henryka Szumana – starogardzkiego proboszcza, zamordowanego przez Niemców 2 października 1939 roku w drzwiach kościoła w Fordonie. Ks. Antoni Henryk Szuman to postać przewodnia obecnego procesu beatyfikacyjnego II grupy męczenników II wojny światowej.

W tej pięknej świątyni zostanie odprawiona nasza Msza św. w intencji Ojczyzny 29 lutego 2020 roku o godzinie 10.00. Dziękujemy księdzu proboszczowi Januszowi Lipskiemu za serdeczny stosunek do naszego dzieła.

Po Mszy św. nastąpi przejście do pobliskiego Starogardzkiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta konferencja i wręczenie Animus et Semper Fidelis.
Ze względu na mnogość ważnych rocznic, przypadających na rok 2020, wydarzenia 10 lutego 1920 roku oraz 10 lutego 1940 roku zostaną przypomniane w referacie red. Piotra Szubarczyka, członka naszego Stowarzyszenia, natomiast naszych laureatów poprosiliśmy o wypowiedzi na temat obecnych zagrożeń dla Polski – na polach będących przedmiotem ich działalności. Szczególną uwagę pragniemy poświęcić potrzebie polskiej narracji o przeszłości i polityce historycznej.

Tegoroczni laureaci Animus et Semper Fidelis: dr Ewa Kurek, ks. prof. Dariusz Oko oraz prezes Marian Banaś, od lat członek naszego Stowarzyszenia, oddany jego misji.

Porządek uroczystości:

28-29 lutego
Zakwaterowanie w Starogardzie. 50-tysięczne miasto dysponuje bogatą ofertą w tym zakresie. Jeśli nie wygooglowali Państwo dogodnej propozycji, prosimy dodatkowo o kontakt z panią Katarzyna Hoppe tel. 506-036561, naszą członkinią od lat, starogardzianką, dobrze zorientowaną w ofercie.
Jeśli ktoś zamierza dojechać koleją, to najlepiej wysiąść na stacji w Tczewie, stamtąd są połączenia kolejowe i autobusowe do Starogardu (Z Tczewa 26 km, z Gdańska 50 km).

29 lutego
10.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha, ul. Pomorska 4.
Udział w celebrze Mszy św. potwierdził ksiądz biskup senior drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz (przewodniczący Kapituły Animus et Semper Fidelis). Czynimy starania o obecność innych polskich hierarchów, którzy występowali w ostatnim okresie w obronie wartości chrześcijańskich, narodowych, godności Polaków i naszego państwa – Rzeczypospolitej Polskiej.

Po Mszy św. przejście do Starogardzkiego Centrum Kultury (200 kroków od drzwi kościoła, sala widowiskowa na piętrze). Duży parking zarówno przed kościołem, jak i przed SCK.

11.30 - Powitanie przybyłych przez prezesów Stowarzyszenia oraz w imieniu miasta i powiatu.
11.40 - Radość i trauma. Referat red. Piotra Szubarczyka na temat 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem i 80 rocznicy pierwszego masowego zesłania Polaków na Sybir. Także krótka prezentacja miasta.

12.20 - Przerwa kawowa, katering.

12.50 - Wznowienie konferencji
- Wręczenie statuetek Animus et Semper Fidelis przez prezesa Marka Wardaszkę i prezesa honorowego Zbigniewa Wysockiego; Laudacje.
- Wystąpienia laureatów.

14.00 - Dyskusja wokół wystąpień oraz propozycje miejsca i koncepcji uroczystości w roku 2021.

Przewidywane zakończenie około godziny 15.

Prosimy Państwa już dziś o zaplanowanie niezawodnego przybycia do Starogardu. To ważny rok i ważne kwestie w programie naszego spotkania.

NASZ KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego

81-388 Gdynia ul. Traugutta 2
Sekretariat PSMG

 images\pdf\Gazet67.pdf

 

 

Wesprzyj nasze stowarzyszenie finansowo.

Nasze konto Nr 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187